Esittelemme Novetoksen asiantuntijoiden TIMANTTITEEMAT

Eeva Pitkänen
Valmentaja, ACC-sertifioitu coach, enneagrammiohjaaja, TRO

Timanttiteemat
Elämäntaito, toisen vahvistaminen, itsetuntemus, ryhmädynamiikka, vapaus

”Elämäsi sirkus vapauttaa nauramaan – astu sisään!”

Tie elämästä nauttimiseen ja oman tien löytymiseen on tunnistaa kaipauksensa ja intohimonsa, mutta myös kohdata kipunsa ja pelkonsa. Kaipauksen ja kivun varsinainen tarkoitus on auttaa ja ohjata meitä elämässä eteenpäin.

Eeva ottaa elämän vakavasti, mutta näkee sen hauskasti. Elämänsä sirkuksessa komiikkaa ja huumoria kannattaa hyödyntää.

Eeva Pitkänen on enneagrammissa ysi. Sellainen, joka huomaa enemmän muiden tarpeita kuin omansa. Ysit eivät niinkään määrittele itse elämänsä visioita, vaan antavat elämän ohjata.

– Tartun sattumiin, kuljen tietäni ja pyrin hyödyntämään asioita.

Novetokseen tuloa edelsi varsinainen sattumien suma. Yrittäjäperheen tytär oli – kuin luonnostaan – valinnut opinalakseen kaupallisia aineita. Eevasta tuli silti FM, filosofian maisteri, kun hänen pääaineensa tilastotiede Göteborgin yliopiston kauppakorkeakoulussa siirtyikin viimeisenä opiskeluvuonna yliopiston puolelle. 

Tutkijasta valmentajaksi

– Valmistuttuani toimin Taloustutkimuksessa tutkimuspäällikkönä. Tein kvantitatiivista organisaatiotutkimusta, ja työ avarsi valtavasti sitä, miten ihmiset kokevat työnsä ja johtamisen.  Tutkimusten avulla opin paljon organisaatioiden toiminnan syy–seuraus -suhteista.

Muutaman vuoden jälkeen Eeva oivalsi, että organisaatiotutkimuksessa voisi hyödyntää kvalitatiivista tutkimusotetta.

– Perustin kollegani kanssa oman yrityksen. Idea oli, että yrityksemme tekee laadullisia organisaatiotutkimuksia, ja etsisimme kumppanin, joka kehittäisi ja valmentaisi asiakasorganisaatioitamme tutkimustietoa hyödyntäen.

Sattuipa sitten niin, että Novetoksen silloinen toimitusjohtaja, nykyinen hallituksen puheenjohtaja, Tapio Aaltonen suunnitteli tahollaan aivan vastaavaa kumppanuutta. Ja sattuipa niinkin, että tutun tutun kautta Eeva kuuli Tapsasta ja Novetoksesta.

– Sovimme yhteistyöstä. Tulin Novetokseen vuonna 2003. Tarkoitus oli, että autan vain perustamaan Novetokseen tutkimusyksikön, mutta kävikin niin, että jäin Novetokseen.

Novetoksen tapa toimia auttoi löytämään oman tavan toimia

Eevaa alkoi viehättää Novetoksen tapa toimia.

– Olen kiitollinen novetoille, erityisesti Tapsalle. Sain olla sellainen kuin olen. Omat vahvuuteni alkoivat löytyä ja vahvistua. Huomasin, että ajatukset toisten vahvistamisesta olivat olleet minussa jo pitkään, mutta tutkimusalalla timanttiteemani eivät päässeet pinnalle asti.

Eeva jatkoi Novetoksessa organisaatiotutkimusten parissa, mutta omien vahvuuksien kirkastuminen vei Eevaa uusille alueille.

– Valmistuin Palmenian Ratkaisukeskeinen valmentaja -koulutuksesta vuonna 2006. Jatkoin coach-koulutukseen, jonka kruunaa tuore ACC-sertifiointini International Coach Federationissa. Vuonna 2010 aloin opiskella enneagrammiohjaajaksi. Nyt opiskelen Toiminnallinen ryhmätyönohjaaja -koulutuksessa, jonka jälkeen jatkan psykodraamaohjaajakoulutukseen.

Kaiken jo tehdyn voi hyödyntää

Novetoksessa Eevan ammatti on vähitellen muuttunut tutkijasta valmentajaksi ja coachiksi, vaikka tutkimuspuolikin on edelleen mukana.

– Kaiken, minkä on elämässään jo tehnyt, voi hyödyntää. Tutkimustaustani antaa paljon, vaikka osan annista olen oivaltanut vasta jälkikäteen. Tarinani on ollut omien vahvuuksien löytämistä, ja kutsumukseni on muiden auttaminen heidän vahvuuksiensa löytämisessä ja hyödyntämisessä.

Vakava vitsailija

Eeva ottaa elämän vakavasti, mutta näkee sen hauskasti. Elämänsä sirkuksessa komiikkaa ja huumoria kannattaa hyödyntää.

– Näen vastakohdissa kauneutta. Ihminen voi löytää kasvun paikat pienistä älyttömyyksistä. Olen esimerkiksi itse kiinnostunut siitä, mitä ihmiset osaavat ja millaisia ihmiset ovat. Toisinaan elämä tarjoilee tästä hullunkurisia yhtälöitä. Esimerkiksi tilanteita, joissa äkkiseltään katsoen voisi päivitellä, että miten tässä nyt näin kävi. Silloin voi huumorin kautta oivaltaa jotain uutta ja arvokasta.

Vapaus on positiivinen sitouttaja

Yksi hullunkurisista pareista on vapaus ja sitoutuminen.

– Uskon siihen, että saat sen mistä luovut. Kun annat toiselle vapautta olla oma itsensä ja tukee häntä hänen vahvuuksissaan, se myös sitouttaa positiivisesti toista ihmistä sinuun. Olen kokenut tämän omakohtaisesti. Vapauden antaminen on toisen ihmisen kunnioitusta.

Eeva toivoo, että voisi työssään antaa ihmisille vapautta taakoista ja vapautta vahvistua.

Teksti Hanna Wasara | Kuvat Tuula Jaatinen

 

Tulostusversio

Y-tunnus: 1081764-7                Verkkolaskuosoite 003710817647