Analyysit yksilön ja yhteisön kehittämisessä

Yksilön ja yhteisön kehitystyössä on ratkaisevan tärkeää se, että tiedetään ja tunnetaan lähtökohtatilanne. Sen arviointiin on olemassa lukuisia erilaisia apuvälineitä, joista kaksi toimivaksi havaittua ja novetoslaistenkin käytössä olevia on PeiliTM ja Myers-BriggsType Indicator®–MBTI®.

Psykologit ja valmentajat Tiia Arjanne Oy Integro Finland Ab:stä sekä Birgitta Sjölund Oy Assessio Finland Ab:stä jakoivat ajatuksiaan näistä välineistä, jotka toimivat sekä yksilön itsensä kehittämisessä että organisaation kehittämisessä.

"MBTI® on erinomainen itsearviointimenetelmä, jolla tarkastellaan yksilön tyypillisiä käyttäytymismalleja eli preferenssejä Sjölund toteaa. PeiliTM ja MBTI® täydentävät erinomaisesti toisiaan, sillä kuten Arjanne toteaa: " Itselleen voi joskus tulla sokeaksi. PeiliTM perustuu toisten näkemykseen arvioitavasta, se on siten todellisuuden reflektio muiden kautta."

"Kehityksen lähtökohtana on se, että yksilö saa palautetta itsestään ja käyttäytymisestään. PeiliTM on palauteväline, jonka avulla käynnistyy tietty psykologinen prosessi ", Arjanne jatkaa.

 

Milloin ja miten tällaisia analyysejä tulisi käyttää?

"Analyysiä ei saa irrottaa asiayhteydestä, eikä siitä saa koskaan tehdä liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä", Sjölund painottaa ja jatkaa: "Eikä sitä saa koskaan toimittaa arvioitavalle ilman tarkempaa validointikeskustelua."

Arjanne painottaa, ettei analyysi saa olla yksilön leimaamisen väline, eli sitä ei saa käyttää ylentämisen tai alentamisen välineenä. Molemmat ovat yhtä mieltä siitä, että välineillä on suuri merkitys mitä erilaisimmissa tilanteissa.

"Tiimien kokoamisessa analyysi on erinomainen väline. Sen avulla saadaan saatettu yhteen erilaisia, toisiaan täydentäviä tyyppejä", Arjanne toteaa. "Ja mikäli tiimi tai työyhteisö ei toimi, voidaan käydä yhdessä läpi yksilöiden profiilit, ja siten tiedostetaan toisten toimintatyylit. Tämä auttaa niin kommunikoinnissa, havainnoinnissa kuin suunnittelussakin", Sjölund vakuuttaa.

Molemmat psykologit vakuuttavat sitä, että ihmisenä oleminen ja kehittyminen on jatkuva prosessi. "Ihminen muuttuu kun hän itse haluaa", Arjanne sanoo. "Analyysi asettaa sisäisen suunnan."

Sjölund korostaa, että MBTI® on eniten tutkittu itsearviointimenetelmä maailmassa. "Se on moniulotteinen instrumentti, ja eri käyttäytymismallien yhdistelmillä on suuri merkitys mitä erilaisimmilla elämänalueilla."

 

Valo saa varjotkin esille

PeiliTM:n vahvuus on toisten antamassa palautteessa: "Yksilö joutuu miettimään tyytyväisyyttään suhteessa itseensä. Miten pystyn hyväksymään sen, miten muut näkevät minut?", Arjanne sanoo. Hän painottaa, että PeiliTM ei kerro vain sitä, mitkä ässät yksilöllä on käytössään: se kuvailee myös niitä varjoja, jotka näkyvät kun valo osuu yksilöön. "Analyysi ehdottaa hyväksymään sen tosiasian, että minulla on myös varjoinen puoleni."

Molemmat analyysit lähestyvät yksilöä positiivisesti. "Analyysin avulla yksilö oivaltaa vahvuutensa ja vähemmän kehittyneet alueensa. Samalla hän saa tietoa tiedostamattomasta, jota voi käyttää apuna omaa kehityspolkua kulkiessaan", Sjölund toteaa. Samoin vakuuttaa Arjannekin: "PeiliTM ei keskity heikkouksiin, vaan auttaa myös hyödyntämään itselle vähemmän tyypillisiä toimintatapoja. Samalla se antaa yhteisölle yhteisen, positiivisen kielen."

Molemmat analyysit toimivat erinomaisesti myös silloin, kun pyritään viemään isoja asioita, kuten uusia strategioita tai arvoja koko organisaatioon. "Analyysit ovat kuin kartta, joka auttaa kulkemaan mitä erilaisimmissa ympäristöissä", Arjanne summaa.

 

Teksti: Ralf Hermans

 

Lisätietoja:

PeiliTM –analyysi: kehitysjohtaja Ralf Hermans, puh. 0400-616210, ralf.hermans(at)novetos.fi

MBTI®–analyysi: toimitusjohtaja Petri Lehtipuu, puh. 050-3386891, petri.lehtipuu(at)novetos.fi 

Tulostusversio

Y-tunnus: 1081764-7                Verkkolaskuosoite 003710817647